top of page

SZKOLENIA BHP - jakie i kiedy?

Zaktualizowano: 15 kwi


Szkolenia BHP
SZKOLENIA BHP

Pracodawca jest zobowiązany przez przepisy Kodeksu pracy (art. 94 pkt. 4) do zapewnienia zatrudnionym pracownikom szkoleń z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak szkolenia nie powinny wynikać jedynie z wymogów formalnych, ale powinny stanowić ważny element przygotowania pracownika do bezpiecznego wykonywania swoich zadań.


Szczegółowe przepisy odnośnie do rodzajów szkoleń, czasu ich trwania, sposobu ich przeprowadzania, ich częstotliwości oraz ogólnych programów szkoleń znajdują się w rozporządzeniu o szkoleniach BHP z 2004 r. Jego ostatnia nowelizacja pochodzi z 2019 r.


Rodzaje szkoleń


Przepisy prawa przewidują dwa rodzaje szkoleń:

  1. Szkolenie wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

  2. Szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.


Szkolenia wstępne


Ten rodzaj szkolenia jest przeznaczony dla pracowników rozpoczynających pracę u danego pracodawcy. Muszą je odbyć przed dopuszczeniem do wykonywania swoich obowiązków. Jego celem jest zapoznanie pracownika z ogólnymi przepisami BHP, podstawami prawa pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy, a także przepisami przeciwpożarowymi. Ta część szkolenia nazywa się instruktażem ogólnym. Najczęściej prowadzi ją inspektor ds. BHP. Drugą część szkolenia wstępnego stanowi tzw. instruktaż stanowiskowy. W tej części to sam pracodawca lub bezpośredni przełożony nowo zatrudnionego pracownika pokazuje mu w jaki sposób ma on pracować na swoim stanowisku pracy.

Szkolenie wstępne dzieli się na instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy

UWAGA!

Jedyną osobą zwolnioną z odbywania szkolenia wstępnego jest pracodawca w jednoosobowej działalności gospodarczej


Potwierdzeniem odbycia szkolenia wstępnego jest uzupełniona i podpisana karta szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.


Szkolenia okresowe


Drugim rodzajem szkoleń, o których mówią przepisy prawa, są szkolenia okresowe. Odbywają je pracownicy zatrudnieni u danego pracodawcy już przez jakiś czas. Szkoleniom okresowym podlega pięć grup pracowników:

  1. Osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści.

  2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych.

  3. Pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji.

  4. Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby.

  5. Pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w pkt. 14 [rozporządzenia o szkoleniach BHP], których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.

Te pięć grup, to równocześnie pięć rodzajów szkolenia okresowego. Potwierdzeniem odbycia szkolenia okresowego jest wystawione przez organizatora zaświadczenie o jego odbyciu, a podstawą do jego wystawienia jest zaliczenie testu, którym kończy się ten rodzaj szkolenia BHP.

Wszystkie szkolenia powinny odbywać się w oparciu o przygotowane wcześniej szczegółowe programy szkoleń!


Częstotliwość szkoleń


Poniższa tabela przedstawia częstotliwość z jaką powinny się odbywać szkolenia BHP.


Częstotliwość szkoleń BHP
Tabela częstotliwości szkoleń BHP * Pracownicy na stanowiskach robotniczych zatrudnienia przy pracach niebezpiecznych (np. praca na wysokości).

Kary za brak szkoleń BHP


Zapewnianie szkoleń bhp dla pracowników jest obowiązkiem pracodawcy. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą pracodawcy kary nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Wysokość kary może sięgnąć aż do 30.000 zł!

Karę można również otrzymać za nieposiadanie odpowiednich dokumentów potwierdzających odbycie przez pracownika koniecznych szkoleń. Tyczy się to również niewłaściwego wypełnienia dokumentacji.


UWAGA!

Niewolno dopuścic do pracy pracownika bez szkolenia wstępnego i aktualnego szkolenia okresowego


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach bhp, to zapoznaj się z poniżej zamieszczoną broszurą dotyczącą tego tematu wydaną przez Państwową Inspekcję Pracy.



Odniesienia do aktów prawnych:

  1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.).

  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2004 nr 180 poz. 1860).

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page