top of page

WYNAJEM BUDYNKU A OBOWIĄZKI OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ


Ochrona przeciwpożarowa budynku przepisy ochrony przeciwpożarowej obowiązki właściciela budynku obowiązki przeciwpożarowe najemcy budynku

Bardzo często pada pytanie o to, kto rzeczywiście odpowiada za obowiązki związane z ochroną przeciwpożarową budynku: właściciel czy najemca? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w poniższym wpisie.


Obowiązki

ochrony przeciwpożarowej

w przepisach prawa


Podstawę prawną dla omawianego tematu stanowi Ustawa o ochronie przeciwpożarowej (w całości dostępna tutaj). Ustawodawca całość obowiązków właściciela budynku z zakresie obowiązków ochrony przeciwpożarowej zawarł jedynie w trzech artykułach (art. 3, 4 i 5).


W art. 3 ustawy zostało określone kto odpowiada za ochronę przeciwpożarową. Są to osoba fizyczna, osoba prawna oraz organizacje i instytucje. Każdy z tych podmiotów może występować w roli właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku.


Do obowiązków właściciela budynku należą (za art. 4 ustawy):

  • przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;

  • wyposażanie budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;

  • zapewnianie konserwacji oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;

  • zapewnianie osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;

  • przygotowanie budynku, obiektu budowlanego lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;

  • zapoznanie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;

  • ustalanie sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Odpowiedzialność za realizację

obowiązków ochrony przeciwpożarowej


W pierwszej kolejności zobowiązany do realizacji obowiązków jest właściciel budynku lub terenu. W momencie najmu budynku lub terenu przez jakiś inny podmiot, właściciel i najemca powinni zawrzeć umowę, w której zostaną zawarte ustalenia odnośnie do odpowiedzialności za postanowienia ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Podział odpowiedzialności za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej między właścicielem budynku/terenu a jego najemcą powinna regulować umowa cywilnoprawna (art. 4 ust. 1a).

Należy jednak pamiętać, że jeżeli nie została sporządzona powyższa umowa, to odpowiedzialność za realizację obowiązków ochrony przeciwpożarowej w całości spoczywa na faktycznie władającym budynkiem lub terenem - czyli na najemcy!

Jeżeli nie została sporządzona ww. umowa cywilnoprawna, to w całości obowiązki ochrony przeciwpożarowej spoczywają na najemcy!

UWAGA!

Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje


Osobami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje są specjaliści ochrony przeciwpożarowej lub inspektorzy ochrony przeciwpożarowej.


Odniesienia do aktów prawnych:

  1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 kwietnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 2021 poz. 869).

  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719 z późn. zm.).

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page